Jak vařit celý týden, když pracuji a mám toho zkrátka moc?

Z počátku to bylo těžké, máte místa, kam chodíte na oběd, někdy se zaplácnete nějakou mňamkou z obchodu, možná se zdá být zbytečné vařit… Jídlo je ta nejdůležitější péče o sebe sama. To, co jíme si rozhodují převážně naše střeva, prostě nám diktují, co máme jíst.

Pokud se stravujete nezdravě – strava plná cukrů, bílé mouky, smaženého a nekvalitních tuků – vypěstovali jste si ve střevech mocnou kolonii bakterií, které si budou zas a znova o nezdravé říkat. Můžeme ale živit tu druhou, lepší kolonii, které chutná právě zelenina, zdravé tuky, ječmínek a chlorella

Už jste někdy pocítili neodolatelnou chuť na něco? Tělo nám říká, že to nutně potřebuje a není radno se s ním hádat. Můžeme ho ale obelstít – onou látku můžeme dodat i zdravě, první pomocí mohou být ořechy, dlouhodobější například zelené potraviny, ty způsobily zásadní změnu u mě :-).

Pokud vím, co jím, můžu začít svůj jídelníček vylepšovat, hledat slabiny a naopak silné stránky. Pokud vůbec nesnídám a je mi po snídani špatně, tak snídat prostě nebudu. Každé jídlo by mělo být naplánováno tak, abych se po něm cítila lépe než před ním.

Stáhnout plán péče v PDF

Naplánovat – i mlsání se dá naplánovat – pokud budu mít po ruce například krásné šťavnaté jahody či křupavé ořechy, dám si je určitě raději než přeslazenou tyčinku. Zbavte se všeho nezdravého a nekupujte to. Pokud máte partnera, který potřebuje sladkosti a slanosti, vyhraďte mu na ně místo, ke kterému nebudete mít přístup. Pokud máte kamarády zásobovače sladkostí, řekněte jim, ať vám je nedávají.

Vybavení zdravé kuchyně:

  • kvalitní tuky – sádlo (smažím pouze na něm – pro vegetariány přepuštěné máslo), olivový olej z 1. výlisu, ořechy a semena, plnotučný tvaroh, smetana, živý plnotučný jogurt, ořechové oleje za studena lisované,
  • ovoce a zelenina – ideálně sezónní, farmářské trhy 🙂
  • „šťastné“ bílkoviny – tento termín si prosím negooglete, vymyslela jsem si ho, ale jde prakticky o to, aby bylo maso, které jím, za života spokojené a například se páslo na trávě nebo běhalo ve výběhu, vejce zásadně s označením 1, 0 nebo žádným v případě, že seženete kvalitní domácí, luštěniny po dvorku běhat nemusí :-), mléčné výrobky – vyzkoušejte někdy nehomogenizované mléko z farmy a nakonec ryby – pokud nemáte zrovna doma rybáře, nebo siveny na Smržovce, jsou asi nejobtížnějším úkolem k sehnání…

Jak to sehnat? Chce to překlenout období shánění – dodavatele máte totiž pak na několik let a nemusíte si s tím lámat hlavu. Pokud dobré dodavatele seženete, můžete říct pápá odporným supermarketům. Všimli jste si, že momentálně balí do plastů už úplně všechno? Že je jídlo z regálů napuštěné jedy? Tak tam prostě nechoďte a je to :-).

Plán vaření:

Připravila jsem rozvrh v PDF, dejte si ho na ledničku a zaveďte si čas, kdy se mu budete věnovat:

Bojový plán vaření od soboty

Bojový plán vaření od pondělí

Pokud si potraviny nakrabičkuji, déle mi vydrží.

Mícháním jednotlivých připravených kousků získám úplně nová jídla.

Nezdržuji se ničím složitým na přípravu – ideálně nakrájím, dám do pekáče, do trouby, mám hotovo, doplním čerstvou zeleninou a pokaždé používám jiné koření či bylinky…

Ořechy, semena a luštěniny přes noc namáčím – takzvaně se otevřou a dají mi následně mnohem víc prospěšných látek.

K večeři připravuji polévky – mezi 5 a 7 hodinou (doba, kdy bychom také měli večeřet) nám nejvíce pracují ledviny – pokud je zahřejeme polévkou plnou vitaminů a živin, budou jen jásat.
Recept na smetanovou polévku z květnového posezení.

Další recepty z mojí kuchyňky