Ochrana před sluníčkem

Dnes po dlouhé době zase pršelo. Vůbec mi to nevadilo, je málo vody a příroda ji potřebuje. Navíc jsem seděla v kanceláři prakticky celý den. Sluníčka se bát ale nemusím ani až půjdu na víkendový výlet a to si může slunko pražit jak bude chtít.

Moje pihovatá kůže je kapitola sama o sobě. Od malička jsem trpěla na ekzémy a vyrážky, byla jsem bílá jako ředitelka vápenky. Nejvíc mě trápily moje „namodralé“ nohy. Při příchodu na sluníčko jsem se téměř okamžitě spálila, raději jsem tedy nosila celé léto dlouhé kalhoty. Prostě paráda.

Pihy mám stále, naštěstí je mám nyní na sobě moc ráda :-), změnil se ale stav mé kůže a já si se sluníčkem nemusím dělat hlavu.

Kůže je největší orgán našeho těla a potřebuje spoustu péče. Můžeme začít tak, že ji vyživíme zevnitř. Zevnitř se můžeme „mazat“ jedinou věcí – jídlem. Zdravá kůže sama produkuje na ochranu před sluníčkem pigment – díky němu jsme opálení. Pokud vrstva pigmentu v spodní vrstvě pokožky nestačí, spálíme se a tím poškodíme buňky naší kůže. V lepším případě zahynou, pokud přežijí, mají poškozené DNA a v nejhorším případě se mohou stát buňkami rakovinnými.

Nejlépe se na sluníčko připravíme tak, že na něj budeme chodit pravidelně, ale vyhneme se mu kolem 12 hodiny, kdy je nejprudší.

Já již nepoužívám žádné opalovací krémy, ale důvodem je to, že již přes rok jím ječmen a chlorellu, které jsou plné karotenů (i nejznámějšího betakarotenu) a antioxidantů. Moje kůže reaguje nyní na sluníčko velice dobře, ale přesto před ním mám respekt – pokud jsem na sluníčku déle, namažu se zklidňujícím domácím krémem s levandulí. Na delší pobyt na sluníčku používám olej z mrkvových semen v kombinaci s kokosovým olejem a mandlovým olejem – ale to už to musí pořádně pálit :-).

Když už musíte opalovací krém použít, je velmi důležité, aby NEobsahoval nano částice – sice skvěle chrání před sluníčkem, ale jsou tak malé, že proniknou do kůže a tam můžou způsobovat další problémy. Opalovací krémy obsahují často mnoho vody – jsou plné konzervantů – rozhodně nejsou vhodné na péči o kůži, proto je nutné je po příchodu ze sluníčka důkladně umýt a namazat se něčím přírodním, nejlépe z domácí výroby.

Zásadně nepoužívám sluneční brýle, zbytečně klamou mozek, který by jinak věděl, že se má na sluníčko připravit. Místo toho nosím klobouk, což navíc prospívá vlasům, které si také zaslouží ochranu.

Fotka je z Kryštofova údolí, sluníčko umí někdy krásně čarovat: